Projekt Vltavské filharmonie, nového pražského koncertního sálu poblíž stanice metra Vltavská, se dostává do obrátek nejen na straně přípravy, ale i výdajů. V současné době se celkové náklady na projekt a úpravy okolí odhadují celkem na 12,6 miliardy korun bez DPH

Přitom ještě před dvěma roky se v souvislosti s Vltavskou filharmonií mluvilo o částce 4,9 miliardy bez DPH. Nyní to je 9,4 miliardy bez DPH jen na stavbu samotnou, k čemuž je třeba ještě přičíst 3,2 miliardy bez DPH na úpravy jejího okolí. Jen projektová dokumentace vyjde na jednu miliardu. Jde o stavbu hlavního města Prahy, z jakých zdrojů ji chce metropole financovat, však zatím není zcela jasné. Podle náměstka Petra Hlaváčka se vložené vysoké náklady hlavnímu městu vrátí.
„Hodnota 4,9 miliardy je původní, indikativní odhad stavebních nákladů za budovu, bez řešení veřejných prostor, bez externalit. Odhad byl vytvořen na základě benchmarku obdobných projektů za posledních dvacet let,“ zdůvodnila serveru Lidovky.cz rozdíl mezi ciframi tisková mluvčí projektu Vltavské filharmonie Adéla Kovářová.
Vltavská filharmonie
Myšlenka na Vltavskou filharmonii vznikla před třinácti lety s cílem postavit v Praze moderní koncertní budovu, která by doplnila dva historické koncertní sály v Obecním domě a Rudolfinu. Filharmonie má zároveň oživit Holešovice a brownfield v okolí Vltavské, kde má v budoucnu vyrůst nová čtvrť pro 25 tisíc lidí.
Budova bude sídlem dvou orchestrů – České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Obě tělesa tu najdou rezidenční prostory a zázemí pro vzdělávací programy. V budově vznikne také hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze, pro návštěvníky bude sloužit kavárna a střešní restaurace. Otevřeno bude celodenně.
Co se hudby týče, filharmonie bude mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.
Budovu s geometrií stoupající od Vltavy k panoramatu Prahy s kolonádami a terasami navrhlo dánské architektonické studio BIG. Ateliér vede Bjarke Ingels, pobočky má v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu. BIG je známý například stavbou kodaňské spalovny odpadu Amager Bakke, která funguje zároveň jako sjezdovka pro lyžaře, LEGO Housem v dánském Billundu připomínající kostky stavebnice, budovou Dánského muzea mořeplavby nebo obytným komplexem VIA 57 West na Manhattanu v New Yorku.
Akustiku sálů dostal na starosti japonský ateliér Nagata Acoustics, podle jehož návrhů vznikly desítky filharmonií ve světě.
Generálním projektantem je česká společnost AFRY CZ, která musí například vyřešit, jak stavbu napojit na všechny druhy dopravy v okolí, tedy na metro, tramvaje, auta, autobusy, taxi, kola, přívoz i vlak.
Externalitami jsou myšleny například úpravy nábřeží, vestibulu metra, komplexní dopravní řešení a podobně. Zpřesnění stavebních nákladů má být známo po dokončení podrobné architektonické studie, která detailně rozpracuje ideu vítězného návrhu. Na něm pracuje prestižní dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group – BIG.
„Projekt Vltavská filharmonie je aktuálně ve fázi 2 – dopracování architektonické studie a zpracování projektové dokumentace, která je odhadována na období do roku 2026,“ dodala Kovářová. Podle internetových stránek projektu by se stavět mělo začít v roce 2027, hotovo by pak mělo být v roce 2031.
Jako Sazka aréna
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) odpovědi na otázky ohledně nárůstu ceny a možností financování přenechal svému náměstkovi Petru Hlavačkovi (STAN), který je největším prosazovatelem projektu.
„Vltavská filharmonie bude symbolem Prahy 21. století. Bude svatostánkem hudby, která je společným jazykem pro lidi, kteří jinak mluví jazyky různými, a do hlavního města přivede řadu ekonomických příležitostí i umělců, kteří tu prozatím nemohli účinkovat kvůli technickým omezením ve starších koncertních sálech,“ řekl serveru Lidovky.cz Hlaváček. Budova filharmonie má být koncipovaná tak, aby byla otevřená 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Počítá se se pořádáním workshopů, dětských programů a podobně, lidé budou moci využívat kavárny nebo restauraci.
Zdroje serveru Lidovky.cz z magistrátu hovoří o tom, že i když jsou náklady na výstavbu prostoru filharmonie enormní, nikdo ze současné pražské koalice se proti nim nebude výrazně stavět. V sázce je totiž soudržnost koalice, která je již nyní poměrně křehká. Ovšem dva na sobě nezávislé hlasy přirovnaly projekt k případu bývalé Sazka arény, dnes O2 areny v pražské Libni, který společnost Sazka přivedl k bankrotu. A připomínají, že nejde pouze o náklady na realizaci, ale také na provoz a údržbu. Ty prý mají potenciál výrazně zatížit další politické reprezentace hlavního města.
Podle Hlaváčka se však už při plánování projektu počítalo s propočty týkajícími se návratnosti. „Zkušenosti ze světa nám říkají, že stavby tohoto typu si na sebe vždy vydělaly a svým domácím městům přinášejí pozitivní efekt nejen na kulturu, ale i na hospodářství. Počítá se s tím, že za deset let výstavby a následných deset let provozu získáme do veřejných rozpočtů minimálně devět miliard korun zpět jen na daních a odvodech. A další příjmy přinese Praze i České republice zvýšený turismus,“ vyčíslil Hlaváček.
Předseda zastupitelského klubu ANO Patrik Nacher serveru Lidovky.cz sdělil, že na jedné straně je příznivcem toho, aby se Praha rozvíjela a vznikaly zde další architektonické vrstvy. Z toho pohledu tedy projekt Vltavské filharmonie podporuje. Na straně druhé ho prý irituje situace, kdy se dá politická podpora nějakému takovému projektu, někdo to začne považovat za bianco šek a náklady začnou extrémně narůstat, až začnou být neakceptovatelné i vzhledem k jiným městským prioritám.
„Neumím před Pražany obhájit to, že by jedna budova stála přes deset miliard, a zároveň jsme kvůli tomu museli pozdržet výstavby a investice do infrastruktury, jako je například Městský okruh, metro D nebo nové tramvajové linky. A ani to dělat nebudu,“ upozornil Nacher.
Jsme pro, ale...
Předseda klubu zastupitelů SPD Milan Urban ze své profese architekta a urbanisty zase přirovnává Vltavskou filharmonii ke stavbě skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Troji. „V závěru se konečná cena klidně vyšplhá na sedmi i desetinásobek původního odhadu,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Praha si bude podle něj brát bankovní úvěr nebo vydá dluhopisy a to je prý cesta do pekel. „Přitom projekt není třeba, máme Obecní dům, Rudolfinum a další umělecké sály po celé Praze. Hlavní město má roční rozpočet přes 110 miliard korun. Kam tyto miliardy jdou, jsou utráceny na správném místě? Procentuálně investiční výdaje již řadu let klesají…,“ dodal.
10 fotografií
Stavbu naopak velmi podporuje starosta městské části Praha 7, na jejímž území má Vltavská filharmonie stát, Jan Čižinský (Praha Sobě). „Důležité je věnovat patřičnou péči i okolí filharmonie včetně širšího dopravního řešení, aby i kolem vlastní budovy vznikl hezký prostor. Konkrétně mám na mysli nejen pěší a automobilovou dopravu v bezprostřední blízkosti, ale i tramvajové spojení mezi Veletržní a Dělnickou ulicí a také dobudování severního výstupu z metra Vltavská,“ řekl serveru Lidovky.cz.
Stavby tohoto typu jsou podle něj vždy nákladná záležitost. Proto Praha Sobě prý již v minulém volebním období na náměstka Hlaváčka apelovala, aby dojednal finanční spoluúčast ze strany státu a případně soukromých investorů. Jen tak se údajně může podařit projekt zdárně a brzy realizovat.
„Současně v minulém volebním období dojednal náš Pavel Vyhnánek, jakožto náměstek primátora pro finance a rozpočet, úvěr na stavbu metra D u Evropské investiční banky. Ten úvěr je tak výhodný, že by se městu vyplatil, i kdyby ty peníze měly jen ležet na účtu. Stávající vedení města ale v dotažení zatím příliš nepokročilo, což komplikuje nejen stavbu metra D, ale i všechny ostatní investiční akce,“ dodal Čižinský.

Má Praha přijít s koncepčním řešením provozu elektrokoloběžek? Odpovídají zastupitelé

SPD veřejně a otevřeně vystupuje za systémovou a důslednou regulaci provozu koloběžek. Jejich uživatelé často ohrožují bezpečnost provozu na komunikacích a ve veřejném prostoru. Navíc jsou i ohrožením sami sobě, o čemž svědčí četná zranění a i smrtelné nehody. Ideálním řešením je zákaz sdílení elektrických koloběžek v rámci města, jak to již provedlo několik metropolí v západní Evropě. SPD je pro zákaz provozu sdílených koloběžek v rámci hlavního města Prahy.

Moc se ptal na předražené zakázky, Hřib ho chce odvolat z dozorčí rady

Předseda Kontrolního výboru magistrátu Ondřej Prokop (ANO) má být odvolán z dozorčí rady Dopravního podniku. Navrhuje to předseda Dozorčí rady Zdeněk Hřib za údajné porušení mlčenlivosti. Vyplývá to z dokumentů, které má redakce Naše Praha k dispozici. „Moc jsem se ptal na hospodaření Dopravního podniku. Vládne tam zcela nepřátelské prostředí. K informacím o podezřelých zakázkách se vůbec nedostanete. Všichni víme, o co jde. Jedná se o zakázku na metro D, která je předražena o 2,2 miliardy korun,“ vysvětlil Naše Praha Ondřej Prokop.

Reportáž: Magistrát rozeslal pražským restauracím likvidační pokuty, 8 miliónů za zahrádku. Je to konec hospod v centru?

Monika Bubeníková, provozující restauraci U Patrona na Malé straně, patří mezi provozovatele restaurací v centru metropole, kteří obdrželi před několika dny do datové schránky zprávu z Magistrátu hlavního města Prahy, kterou má redakce Naše Praha k dispozici. Jedná se o Výzvu k úhradě faktického užívání a smluvní pokuty. Celková pokuta činí 8 346 500 korun, datum splatnosti je 30. 9. 2023.

ANO prosadilo mimořádné Zastupitelstvo k prošetření Jiřího Pospíšila za Dozimetr. Podpisy Praha Sobě chybí

Jiřího Pospíšila čeká nepříjemné vysvětlování kauzy Dozimetr. Klub ANO totiž získal hlasy klubu SPD a prosadil konání mimořádného Zastupitelstva magistrátu k prošetření jeho kauzy. To se uskuteční do 15 dní. Podle dokumentů, které má Naše Praha k dispozici, svůj podpis na žádost připojil i samotný Jiří Pospíšil a většina Rady hlavního města. Tedy radní za SPOLU, Piráty a STAN

Politikům v Praze došla s kvalitou a cenou vody trpělivost. Chtějí vyšetřovat Veolii

Na pražském magistrátu se chystá vyšetřovací skupina, která má za úkol zajistit Pražanům levnou a kvalitní vodu. V současnosti platí domácnosti 128,18 Kč za kubík vody. V roce 2000, kdy Veolia kupovala podíl v PVK se ale platilo 30 korun. Došlo ke 4-násobnému zvýšení ceny. To se nelíbí opozici. Informovala Prahain.cz

Veolia prý dramaticky zdražuje vodu v Praze. Politici si na ni chtějí posvítit

VÍME PRVNÍ: Server PrahaIN.cz získal podklady k návrhu na vytvoření pracovní skupiny na dohled kvality pitné vody a budoucí vznik vodárenského holdingu v metropoli. Předkladatelem je magistrátní zastupitel Milan Urban (SPD), lídr společné kandidátky do obecních voleb v roce 2022. Urban je také bývalý předseda dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská.

Žádných 200 korun za vjezd do centra Prahy se platit nebude, je to zbožné přání Prahy 1 a Pirátů, zní z magistrátu

Dnešní blesková zpráva o zpoplatnění vjezdu do centra Prahy za 200 korun od nového roku, podle dostupných informací z magistrátu není pravdivá. Stále je v platnosti usnesení Zastupitelstva, které rozhodnutí o zpoplatnění vjezdu do centra odkládá do doby kladného souhlasu ostatních městských částí. Ty ale ve většině souhlasit nebudou, vyplývá z rozhovorů Naše Praha s politiky na pražském magistrátu. .

Prague Pride vydělává desítky miliónů, proč to Praha sponzoruje, když je to tam samej komunista? Opozice se bouří

Víkendová Prague Pride vyvolala v opozici, ale i koalici na pražském magistrátu bouři nevole. Nelíbí se jim podpora 847.000 korun, který spolek Prague Pride z.s. od Prahy dostal. Podle zastupitelů je to vysoce ziskový podnik, který by Praze měl naopak platit. Problém je i neomarxistický podtext a hanobení české vlajky.

Evropští národní konzervativci se spolčují. Chtějí čelit eurolevici, která podle nich likviduje Evropu

Německá AfD, česká SPD a rakouská FPÖ (Svobodní) se začínají družit. Zástupci místních organizací se pravidelně potkávají na společných konferencích a workshopech, kde si předávají zkušenosti z politiky. Cíl je vyhrát eurovolby a změnit EU. Naše Praha o tom informoval předseda pražské SPD Josef Nerušil.

Nepřizpůsobiví v pražských bytech jsou pro Piráty důležití. Pohrozili ukončením koalice.

Tvrdá bitva se dnes rozehrála na Radě magistrátu mezi Alexandrou Udženija a Piráty. Předmětem sporu je návrh Udženije na změnu pravidel přidělování obecních bytů. Piráti pohrozili ukončením koalice v případě, že návrh, který upřednostňuje mladé rodiny s dětmi a matky samoživitelky před nepřizpůsobivými a narkomany, projde. Udženija návrh stáhla.


REPORTÁŽ: Mezi ekoradikály a Pražany se rozhořel ostrý boj. Na ulicích i na magistrátu

Doslova bitva se vede mezi ekologickými extrémisty a zbytkem Prahy o prosazení povinné rychlosti 30 km/h na silnících v Praze. Řidiči najížděli auty do extrémistů blokujících magistrálu. Na magistrátu zase koalice SPOLU, ANO, STAN a SPD neprosadila návrh na omezení protestů.

ŠOKUJÍCÍ: Pirát Robert Veverka odsouzený za drogy se stal členem protidrogové komise!

Robert Veverka z Pirátů, šéfredaktor časopisu Legalizace a v minulosti obžalovaný a pravomocně odsouzený za šíření toxikomanie, se stal na pondělním jednání Rady hlavního města Prahy členem protidrogové komise!

Nedělní odpoledne 16.dubna bylo jako vymalované. Po dlouhé době bylo zase hezky. Do centra Prahy se sjely davy z celé republiky. Václavské náměstí totiž hostilo demonstraci proti ekonomické a morální bídě. Reportéři Naše Praha byli přitom.

Neexistuje v ČR politik, který by dokázal několikrát po sobě „vyprodat“ Václavské náměstí. Jindřich Rajchl to dokázal. Na Václaváku bylo opět 70.000 až 100.000 protestujících. Jeho strana PRO se poprvé ukázala v průzkumech veřejného mínění. Zatím v průzkumu České televize získala jen 3,5% (SANEP 6,5%), je ale jisté, že strana jde nahoru.

REPORTÁŽ: Blokády v Praze organizuje Němec, který má 6 neziskovek a 2 firmy. Jedna je na seznamu extrémistů

Prahu už více jak měsíc sužují dopravní kolapsy, které má na starosti skupinka aktivistů z Poslední generace. Ti, za nečinného přihlížení policie, pravidelně blokují pražské hlavní tahy. Akce organizuje Němec s exotickým jménem KAI ARNE SPRINGORUM. Podařilo se nám rozklíčovat pozadí, které je naprosto šokující..

REPORTÁŽ: Z kdysi pulzující Holešovické tržnice se stalo torzo. Odhalili jsme příčiny – korupce, pašalíky, politika

Pohled na Holešovickou tržnici je tristní. Nedávno ještě plná stánků trhovců, dnes zeje prázdnotou. Na slavnou halu 22 je smutný pohled. Nedávno se ještě pyšnila nejlepší a nejlevnější zeleninou v Praze. Dnes? Petržel za 70, mrkev za 40, kuře 290 korun. Pusto, prázdno. Tým redakce Naše Praha proto zapátral po důvodech úpadku a výsledek je šokující.

ZOO opět zvyšuje ceny, dospělý za 330, dítě za 250 korun, rodina za tisíc. Opozice zuří

Pražská ZOO zvyšuje ceny. Dospělý návštěvník zaplatí 330 místo dosavadních 250 korun, dítě pak 250 místo 200 korun. Rodinné vstupné se zvedne na rovnou tisícovku. Záměr se ale hrubě nelíbí opozici. SPD požaduje audit hospodaření. ANO vstupné korunu pro matky samoživitelky.

Lidé i politici vyzývají k bojkotu České spořitelny kvůli vydírání akademiků

Česká spořitelna nemá dobrý týden. Její oznámení o vydírání Vysoké školy ekonomické v kauze děkana Ševčíka se nesetkal u české veřejnosti s pochopením. Ozvali se politici, lidé hromadně ohlašují rušení účtů u tradiční české banky, kterou dnes vlastní rakouský majitel.

Milan Urban (SPD): Jak dlouho ještě budou muset Pražané předražené energie snášet?

Ceny energií na burzách dlouhodobě padají. Dávno už jsou na předválečné úrovni. Elektřina se prodává zhruba za 2500Kč/MWh a plyn dokonce kolem 1000 Kč/MWh. Naše městské společnosti PRE a Pražská plynárenská (PP) ale jakoby spaly

Rodící se koalice SPOLU, Pirátů a STAN je promarněná příležitost Pražanů na lepší život. SPD koalici nepodpoří

SPD pro novou koalici na pražském magistrátu ruku nezvedne. Její členy kritizuje, zejména kvůli plánům Pirátů a kvůli údajně netransparentnímu hospodaření .

Nová rada Prahy bude pro ODS veřejná poprava. Víme první!

Složení Rady hlavního města Prahy bude pro ODS veřejným ponížením. Podle dosavadních dohod by totiž měla mít v radě sice primátora Bohuslava Svobodu, ale s ním už pouze jednu radní Alexandru Udženiju, která bude mít na starosti finance. Primátorovi Svobodovi (78) bylo do gesce přiděleno IT

Jednání o vládě v Praze se vrací na začátek. Jsme připraveni, řekl Okamura

Bohuslav Svoboda se ve čtvrtek kvůli náhlému rozhodnutí Hany Kordové Marvanové nestal pražským primátorem. Nyní už oba dva mluví o vychladnutých hlavách a novém jednání

Blamáž na magistrátu: Svoboda primátorem nezvolen

Zastupitelstvo Prahy předvedlo další blamáž. Očekávané zvolení Bohuslava Svobody (ODS) primátorem se nakonec nekonalo. Zvolen nebyl. Hana Marvanová totiž opustila sál a koalici SPOLU a zastupitele ANO při hlasování nepodpořila. Primátorem tak i nadále zůstává Zdeněk Hřib. Minimálně do dalšího Zastupitelstva, které se bude konat 9.února. Oznámil to předseda zastupitelů SPOLU Zdeněk Zajíček

SPOLU: Chceme pro primátora Svobodu získat 65 hlasů

Primátorem Prahy se stane na čtvrtečním Zastupitelstvu Prahy s největší pravděpodobností leader SPOLU Bohuslav Svoboda (ODS). Shodli se na tom zástupci zastupitelských klubů na večerním zasedání, které se uskutečnilo na magistrátu. O jednání Naše Praha informoval zdroj, který byl osobně přítomen

Odcházející Hřib, Třeštíková a spol: To se nám to hoduje, když to IPR platí!

Veřejnost v Praze značně popudil večírek Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), který si na rozloučenou uspořádali pohlaváři Pirátů a Praha Sobě. Opozice tvrdě kritizuje odcházejícího primátora Hřiba, proč Praha takto zbytečně utrácí v době všeobecné ekonomické krize.

Při vzniku menšinové pražské rady mohou hrát velkou roli tři zastupitelé SPD


Pražští zastupitelé se ve čtvrtek sejdou už na třetím pokračování ustavující schůze, aby se pokusili zvolit nové vedení hlavního města. Při sestavení menšinové pražské rady můžou nakonec hrát velkou roli tři zastupitelé z klubu SPD.

„Cyklista“ Scheinherr (Praha Sobě) přistižen, jak parkuje na „papaláše“ služebním vozem

Tak tohle je tedy pořádný trapas „cyklistů“ z Praha Sobě. Jejich náměstek Adam Scheinherr byl totiž občany přistižen na ulici, jak na „papaláše“ parkuje na chodníku se svým vozem.

Podcast „Na jedno“ s lídrem pražské SPD, architektem a urbanistou Milanem Urbanem

Narodil se v Praze. Na nějaký čas opustil tehdejší Československo, protože ho se Sovětským svazem na věčné časy nelákalo. Vystudoval v Německu, kde i léta, podobně jako později v Anglii pracoval. Bohaté zkušenosti má i z arabských zemí či Indie. Proč se rozhodl pro SPD a co by chtěl v metropoli jinak?

Drsný útok na příznivce SPD. Byli za tím Piráti?

Na stánku SPD před OC Eden došlo k brutálnímu útoku trojice mladých mužů sportovních postav na sympatizanty SPD důchodového věku. Pokusili se je fyzicky napadnout a zdemolovali jim volební stánek.

Zařídíme nákup levného plynu i elektřiny. Víme kde, za kolik. Hovoří lídr SPD, Trikolory

ROZHOVOR PrahaIN.cz pokračuje v rozhovorech s lídry kandidujících subjektů v metropoli. Nyní dostává slovo Milan Urban. Architekt, urbanista, ale taky bývalý předseda dozorčí rady společnosti Pražská plynárenská. Před rokem 1989 emigroval a působil v mnoha státech světa. Jak se dívá na vývoj Prahy? Jak na kauzu Dozimetr? Ptali jsme se.